Перший урок
у 2011-2012 навчальному році, присвячений 20-й річниці Незалежності України
Україна - наш
спільний дім
Мета: Вчити учнів з повагою ставитися до рідної землі,
українського народу, його традицій та звичаїв; розширювати знання учнів про
Київщину як культурний осередок української держави, поглибити зміст поняття
«Батьківщина»; розвивати усне мовлення та логічне мислення школярів; виховувати
почуття відповідальності за збереження і продовження традицій та звичаїв
рідного краю.
Обладнання: зображення Державних Символів України –
Державного Прапора України, Державного Герба України, карта України,
видання Конституції України, символи України; вишитий рушник, колосся і калина;
Конституція України для школярів.
Епіграф.
«Виростай, дитино, й
пам'ятай:
Батьківщина
– то найкращий край». (Д.Павличко)
Клас
прибраний квітами, рушниками й серветками, портретами народних героїв,
українських письменників, діячів культури тощо.
На столі,
так, щоб було видно всім, красиво оформлений альбом (усний журнал) «Україна – моя
Батьківщина». На сторінках написані назви розділів журналу, які оформлені
відповідно до змісту.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
– Дозвольте привітати вас із
першим уроком вашого першого дня в школі в новому навчальному році. Його тема
буде такою ж урочистою, як і цей день.
(Учень розказує вірш)
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини. (М. Чернявський)
Учитель.
- Про яку святиню говориться у вірші? (Про Україну).
- Як по-іншому ще можна назвати цей вірш? (Акровірш).
- Чим цікаві для нас такі вірші? (Складаємо перші
букви кожного рядка і утворюємо слово. У цьому акровірші ми знайшли назву своєї
Батьківщини).
- Тож, напевно, ви всі здогадалися, про що буде мова
на нашому першому уроці? (Про нашу Батьківщину - Україну).
II. Основна частина уроку.
Учні. (читають разом)
- Тема нашого уроку «Учимося для України жити, її як
матінку любити».
Учитель. Наш урок присвячений Україні. А допоможе нам у
розгляді цієї теми усний журнал.
Прочитаємо, як називаються його сторінки (записано на дошці):
Сторінка 1. Рідний край, Україна, Батьківщина,
Вітчизна.
Сторінка 2. Державні символи України.
Сторінка 3. Мій край — моя
історія жива.
Сторінка 4. Народна
скарбничка.
Сторінка 5. Поради
Президенту України.
Сторінка 6. Народні символи
України.
IІІ.
Усний журнал " Україна – моя Батьківщина".
Сторінка 1.
Рідний край. Україна. Батьківщина. Вітчизна.
Слова цієї сторінки дорогі кожній людині нашої країни.
Хліб, який ми споживаємо, земля, на якій ми живемо;
мама, яка дала нам життя... Без усього цього жити просто неможливо. І серед
найзаповітнішого є в людини Батьківщина.
Учитель:
Двадцять років тому на політичній
карті світу постала незалежна Українська держава. Це був справді епохальний
прорив України до нового політичного буття, який започаткував новітню сторінку
історії нашого народу.
А що для вас означає це величне слово - Україна? (Відповіді учнів).
Дійсно, Україна –
це і наша земля, і наша культура, і наша українська мова. Україна – незалежна
суверенна держава.
Cаме,
24 серпня 1991 року народилася
молода держава, народилася Україна. Про це записано у Конституції України –
головному законі нашої держави. Послухайте, що тут сказано(учитель зачитує
статтю 1, розділ 1 Конституції України):
Україна суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
- Скажіть, що ж означає слово «незалежність»?
Якими іншими словами можна його замінити? (Відповіді учнів)
-
Правильно, воля, свобода, можливість обирати – це все характеризує
незалежність.
-
А що змінилось після того, як Україна стала незалежною, якою стала її «душа»?
- Душа стала українською, бо душа народу – то його мова! І як грайлива
мелодія розлилась барвиста мова по всій Україні! Українськими ставали школи,
хоча до цього навчання велося лише російською, а ще раніше – польською мовою.
Українські книги і журнали з‘явились на полицях шкільних бібліотек.
А 1 грудня 1991 року на Всеукраїнському референдумі понад 90 %
громадян віддали свої голоси за незалежну Українську державу. 2011 року народ
України святкує 20 років, відколи здійснилася споконвічна мрія наших предків –
бути господарями на своїй прекрасній і чарівній землі. Щороку в цей день ми відзначаємо
велике свято – День Незалежності України.
Безумовно, 1991 рік навічно
увійшов золотою сторінкою в історію нашої країни.
Учитель. Друга
сторінка: «Державні символи України».
Кожна країна світу обов'язково повинна мати свої три
символи. Що ж означає слово символ? Символ – це умовне позначення якогось
предмета, поняття чи явища.
Україна має державні символи. Назвемо їх (діти називають і пояснюють, що вони означають)
Герб, прапор і гімн – це дещо особливе для народу.
У нас, українців, синьо-жовтий прапор символізує безхмарне небо над
колосистими, багатими полями; герб - тризуб є своєрідним оберегом, а якщо
уважніше придивитись до нього, то прочитаємо слово «воля». Адже ця сама воля,
свобода, незалежність була вистраждана народом і має для нас дуже важливе
значення. Гімн – це національна пісня, його слова і значення вам добре відомі.
- Молодці! А тепер я хочу переконатися, чи добре ви
пам'ятаєте те, що необхідно знати про Герб, Гімн, Прапор.
Конкурс ерудитів (у групах).
1. Коли звучить Гімн України? (Він звучить щоденно о 6-ій і о 24-ій годині по Українському радіо та в
урочисті події).
2. Хто написав текст Гімну України? (Павло Чубинський).
3. Композитор, який створив музику до Гімну України. (Михайло Вербицький).
4. Тризуб символізує - ... (Волю, славу, силу).
5. День Державного Прапору України (23 серпня).
6. Роль прапора - ... (бути попереду, вести людей за собою).
Сторінка 3. Мій край - моя історія жива
Учитель. Про що може йти мова на цій сторінці? (Роздуми дітей).
- На долю нашого народу випало багато героїчного і
водночас трагічного. Здавна земля наша була ласим шматком для ворогів. Як
ніякий інший народ, українці заплатили за
волю мільйонами життів своїх синів і дочок. Історія України — це історія
народу, який протягом багатьох століть боровся за свою незалежність. Мабуть,
ніхто не уявляє України без Запорізької Січі. Серед тих, хто віддав своє життя
за щастя народу, імена славних лицарів…
(учні
тримають портрети героїв, по черзі називають їхні імена)
Учні:
- Дмитро Вишневецький;
- Петро Сагайдачний;
- Іван Сірко;
- Богдан Хмельницький;
- Максим Залізняк;
- Іван Мазепа;
- Олекса Довбуш;
- Устим Кармелюк.
Учитель. За кращу долю народу боролися відомі всьому світові
діячі культури:
Учні:
- Тарас Шевченко;
- Леся Українка;
- Іван Франко;
- Марія Заньковецька;
- Михайло Грушевський.
- Зазнав наруги від влади поет Володимир Сосюра за
вірш «Любіть Україну». (Учень декламує
вірш).
Любіть Україну, як сонце любіть,
Як вітер і трави, і води.
В годину щасливу і в радості мить,
Любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну.
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов'їну.
Сторінка 4. Народна скарбничка
Учитель. На цій сторінці потрібно доповнити прислів'я і
пояснити їх зміст. (Групова робота).
Прислів'я:
Батьківщина – мати, ... (умій за неї постояти).
Людина без Вітчизни,... (як соловей без пісні).
Добре тому,... (хто в своєму домі).
Всюди добре, ... (а вдома найкраще).
Який рід, ... (такий плід).
Кожному мила.... (рідна сторона).
За рідний край... (життя віддай!).
Сторінка 5. Народні символи України
Учитель. Наступна сторінка – «Народні символи України».
Майже в усіх народів є улюблені рослини-символи. У нас
це верба, калина, барвінок та ін. Про це говорить прислів'я: «Без верби і калини
нема України».
- Калина – символ кохання, краси, щастя. Навесні вона
вкривається білим цвітом, а восени -
червоним. Калиною уквітчують весільний коровай, оселю; нею лікуються. Про
калину складено багато пісень, легенд, приказок.
Учень. А зараз послухайте вірш і скажіть, кого або що ми відносимо до
природних символів нашої столиці?
Лелека на хаті, верба і
калина,
пшеничні лани, голосні солов‘ї,
гаряча й рум‘яна із печі хлібина,
каштановий цвіт і шумливі гаї…
Славута-Дніпро, і Чорнобильська рана,
Що кров‘ю облита у нашім краю,
У київських землях – людині пошана,
Люби й поважай Батьківщину свою!
А. Ткаченко
-
Про які природні символи Київщини згадано у вірші?
- Що таке «Чорнобильська рана» і чому вона є трагічним символом Київської
області?
- Що потрібно робити щоб наша українська
земля процвітала, була сильною і розвинутою в молодій незалежній
Україні?
- Здавна в Україні дівчата і хлопці плели вінки. І нам з вами потрібно заплести
віночок побажань для України. Ось, на столі є купа квіток, кожна з яких є
рідною українській землі. Ви, називаючи побажання для України, «вплітаєте»
квіти у вінок.
(Примітка: на дошці намальоване коло, в центрі якого невеличка карта
України . Учень, виголошуючи побажання для України, бере квітку і прикріплює її
клейкою стрічкою).
-
Як гарно уквітчалась земля українська, нехай же ваші побажання обов‘язково
здійсняться!
ІII.
Підсумок уроку
ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Мені дуже хотілося сьогодні запалити
у ваших сердечках хоча б маленький вогник гордості за те, що ви—українці.
Будь же горді, чесні, розумні, любіть свій рідний край! Дорослішають діти,
сивіють матері—такий закон життя, але не коли не старітиме наша квітуча земля.
Її майбутнє у ваших руках.
Я ще раз щиро
вітаєю Вас з цим чудовим днем і бажаю вам пригадати про найважливіше: про мудрість в житті. Хай у Вашому
житті та в житті ваших рідних завжди буде місце знанням і
мудрості, які допомагають справлятися з життєвими негараздами. |